Z czym jeść brokuły
Data publikacji 18 grudnia 2020
Brokuły to pożywne i pyszne warzywo, które można spożywać na wiele różnych sposobów. Aby wydobyć z nich jak najwięcej składników odżywczych, można jeść je na surowo, z dipem lub w sałatce. Pieczone, ugotowane albo smażone na patelni stanowią zdrowy i smaczny dodatek lub przekąskę. Świetnie komponują się z makaronem i kaszą jaglaną. Bardzo smaczna jest zupa brokułowa. Tak naprawdę nie ma złego sposobu na jedzenie brokułów. Z czym jeść brokuły? Dobrze jest poeksperymentować aby wydobyć z nich najlepszy smak i konsystencję, zachowując przy tym najwięcej wartości odżywczych. Brokuły zawierają związek zwany sulforafanem, który, jak wykazano, pomaga zapobiegać rakowi i sprzyja detoksykacji organizmu. Ludzkie ciało wchłania najwięcej sulforafanu z surowych brokułów. Brokuły są również bogate w błonnik, potas, żelazo, witaminę C, witaminę K, witaminę B-6 i witaminę A. Zawierają więcej białka niż inne warzywa. Najzdrowsze są surowe, a jeśli chcemy je ugotować to najlepiej gotuj je na parze przez około 4-5 minut,
Przed spożyciem należy brokuły umyć i oddzielić różyczki? brokuły i oddziel różyczki przed spożyciem na surowo. Jadalne są zarówno różyczki jak i łodyga. Surowe, zwykłe jadamy z dipem warzywnym lub sosiem sałatkowym. Bardzo dobrze komponują się również z śródziemnomorskimi dipami, takimi jak tzatziki czy hummus. Kolejny pomysł to sałatka. Tradycyjna sałatka z brokułów to kremowy dressing i często kawałki boczku, które dodają smaku i konsystencji. Świetnie komponuje się z każdym posiłkiem jako dodatek lub świetnie smakuje samodzielnie. Można dodać brokuły do dowolnego przepisu na sałatkę. Możliwości jest nieskończenie wiele. Można nawet użyć ich do zrobienia sałatki coleslaw, używając posiekanych łodyg brokułów zamiast kapusty.
Świetnym pomysłem jest zmiksowanie surowych brokułów z twarogiem i solą. Powstanie w ten sposób świetny dip do krakersów, frytek albo chlebka pita. Aby uzyskać chrupiące brokuły należy je upiec w piekarniku.
Doprawione oliwą z oliwek, solą, pieprzem, czosnkiem, pieczone w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez 25-35 minut, a na koniec posypane parmezanem będą wyśmienite. Świetną alternatywą będą też gotowanie na parze. Przygotowane w ten sposób można spożywać jako przystawkę bez dodatków lub przyprawione czymkolwiek, a najlepiej solą, octem i oliwą z oliwek. Gotowanie na parze to metoda gotowania, która pozwala zachować większość składników odżywczych brokułów, w przeciwieństwie to gotowania w wodzie, które pozbawia warzywo najcenniejszych składników.