glodowki.pl

blog o odchudzaniu i zdrowym stylu życia

Dieta

Jak układać produkty w lodówce?

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że sposób przechowywania żywności ma znaczenie. Większość artykułów trzymasz zatem w lodówce, aby uchronić je przed zepsuciem i dłużej cieszyć się ich świeżością. Ale czy wiesz, że nawet w lodówce te wszystkie produkty trzeba odpowiednio uporządkować i ułożyć je w taki sposób, aby każdy z nich mógł się znaleźć w środowisku o odpowiedniej dla niego temperaturze? Jeżeli o tym akurat nie miałeś pojęcia, zaraz zdołasz naprawić wszystkie popełnione wcześniej błędy. Lodówka jak układać produkty? Oto kluczowe zasady, których koniecznie powinieneś się trzymać.

Zacznij od organizacji półki umieszczonej najwyżej. To tutaj panuje najwyższa temperatura, która będzie optymalna dla wyrobów takich jak: domowe przetwory, dżemy, powidła, ale również i niektóre artykuły nabiałowe, czyli np. mleko bądź jogurty. Gdybyś umieścił takie wyroby na niższej półce, mógłbyś nieświadomie doprowadzić do rozwinięcia się w nich szkodliwych bakterii. A te, już podczas konsumpcji, szybko przedostałyby się do twojego organizmu.

Teraz czas na półkę środkową. Na niej zawsze powinieneś ustawiać te rzeczy, które mają krótki termin przydatności do spożycia i mogą szybko się przeterminować oraz zepsuć. Będą to różnego rodzaju sery, twarogi oraz wędlina. W tym miejscu możesz też trzymać gotowe posiłki, czyli np. obiad, który zamierzasz zjeść następnego dnia. Pamiętaj tylko, aby wcześniej odpowiednio je do tego przygotować. Danie musi zostać wystudzone, zanim włożysz je do lodówki.

Lodówka jak układać produkty świeże, czyli owoce i warzywa? Do ich przechowywania przeznaczone są specjalne pojemniki. Każda lodówka, nawet ta najprostsza i najzwyklejsza, jest wyposażona w przynajmniej dwie dolne szuflady lub jedną większą. To właśnie do nich powinny trafiać wszystkie zakupione przez ciebie owoce i warzywa, niezależnie od gatunku. W dolnych szufladach możesz też umieścić twarde sery, o ile tylko je spożywasz. W tym miejscu będą one świetnie dojrzewać i szybko staną się gotowe do jedzenia.

A co z półkami bocznymi? W końcu one też występują we wszystkich lodówkach, tak więc warto je do czegoś wykorzystać. Na nich ustawiaj przede wszystkim produkty w szklanych butelkach, czyli np. mleko lub oleje roślinne. Możesz też przetrzymywać w tym miejscu ketchup, gotowe sosy, musztardę, majonez, chrzan oraz soki i napoje w kartonach. W bocznej części lodówki nierzadko znajdziesz również oddzielny pojemnik na jajka. Też warto by było go wykorzystać. Umieszczaj w nim zatem wszystkie niemyte jajka.