Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Dieta keto – abc dla początkującego

Data publikacji 20 grudnia 2020


Temat diet to temat rzeka. Można by o nich opowiadać w nieskończoność. Ilu ludzi, tyle sposobów na to żeby schudnąć. Wśród najbardziej popularnych znajdują się takie diety jak:
– dieta ketogeniczna (dieta keto),
– dieta intermittent fasting,
– dieta wysokobiałkowa,
– dieta niskotłuszczowa,
– dieta śródziemnomorska,
– dieta paleo,
– dieta wegańska.
W tym wpisie chciałabym skupić się na pierwszej diecie. Mianowicie na diecie ketogenicznej. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, spokojnie, wyjaśnię dokładnie, o co w niej chodzi.
Dieta ketogeniczna nazywana potocznie dietą keto, to jedna z najbardziej popularnych diet ostatnich czasów. Dieta ta polega na tym, że zwiększamy ilość tłuszczy w diecie, ograniczając jednocześnie ilość węglowodanów. Żeby lepiej zobrazować czym różni się dieta standardowa od diety ketogenicznej przedstawię procentowy rozkład makroskładników. Podstawowa dieta składa się z 50% węglowodanów, 15% białka i tylko 10% tłuszczy. W diecie keto natomiast tłuszcze stanowią aż 80-90%, gdzie węglowodany i białko zaledwie 10-20%.
W standardowym modelu odżywiania, organizm pobiera energię z węglowodanów. Stosując dietę keto, gdzie węglowodanów jest mało, organizm sięga po dodatkowe źródło energii i stanowią go tluszcze.
Kiedy już mamy wyjaśnione na czym polega dieta ketogeniczna pora przejść do ciekawszej części czyli co jeść na diecie keto.
Powinny to być dobrej jakości pełnowartościowe produkty.
Tłuszcze to podstawa diety ketogenicznej, więc warto zwrócić uwagę na to, aby były jak najmniej przetworzone. Warto dodać do swojego jadłospisu masło, olej kokosowy, awokado, orzechy, ryby, olej.
Jeśli chodzi o węglowodany i białka, zasada jest prosta. Im ich więcej w produkcie tym mniej powinno się go spożywać. Białko możemy dostarczyć przykładowo z wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny. Węglowodany najlepiej dostarczać z warzyw i owoców chociażby takich jak awokado, szpinak, kapusta, brukselka.
Jak w każdej diecie początki mogą być trudne. Zapamiętanie co można jeść, a czego nie wolno, może przysporzyć nam trochę kłopotów, ale po pewnym czasie nawet nie będziemy musieli pilnować składników i odruchowo będziemy sięgać po to, co dla nas najlepsze. Żeby odrobinę ułatwić pierwsze kroki w świecie diety keto, zachęcam do zainstalowania aplikacji, która podpowie nam, ile makroskładników ma konkretny produkt w przeliczeniu na porcje, które nas interesują.
Zachęcam też do tego żeby wprowadzać dietę ketogeniczną pod okiem lekarza i dietetyka, aby była jak najbardziej wydajna i bezpieczna dla naszego organizmu.

Redakcja glodowki.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

foie gras