Ciąża spożywcza – czym jest?
Data publikacji 14 grudnia 2020
Ciąża spożywcza to takie zabawny zwrot używany zwykle po obfitym posiłku. Gdy człowiek się przeje, zazwyczaj zaczynają dokuczać mu wzdęcia. Brzuch momentalnie zwiększa swój rozmiar, przez co wygląda się tak, jak gdyby było się w ciąży. Ciaza spozywcza bierze się zatem po prostu z przejedzenia. Jeżeli człowiek przyswoi zbyt dużą dla siebie ilość pokarmów o wysokiej kaloryczności, jego organizm na pewno nie zareaguje na to pozytywnie. Będzie wręcz przeciwnie, bo dość szybko dojdzie do wystąpienia pewnych problemów z układem trawiennym. To właśnie on będzie musiał zająć się przerobieniem przyswojonego pokarmu. Wbrew pozorom do takiej „ciąży spożywczej” nie dochodzi jednak wyłącznie u osób grubych czy tych z nadwagą. Równie często występuje ona u ludzi, którzy na co dzień zdrowo się odżywiają i ćwiczą, a po prostu od czasu do czasu zdarzy im się zjeść za dużo. U nich ciąża spożywcza pojawia się nawet częściej. Organizm nieprzyzwyczajony do drastycznej ilości kalorii na pewno szybko zareaguje buntem, gdy tylko wprowadzi się do niego olbrzymią porcję jakiegoś tłustego czy słodkiego posiłku. A jak poradzić sobie z problemem, gdy ten już się pojawi? Jak zwalczyć ciążę spożywczą i szybko poczuć się lepiej?
Jeżeli komuś taka ciaza spozywcza dokucza dość często, jest to sygnał, że jego sposób odżywiania nie jest prawidłowy. Najprostszą drogą do uporania się z problemem będzie w tym przypadku całkowita zmiana nawyków żywieniowych. Należy stopniowo wykluczać te nieodpowiednie zwyczaje i usuwać z jadłospisu szkodzące produkty i napoje. Zazwyczaj będą to głównie tłuste potrawy. Należy więc zrezygnować z jedzenia ciężkich gatunków mięs, głównie tych czerwonych, takich jak wieprzowina czy tłuste fragmenty wołowiny. Problemy trawienne nierzadko biorą się również z… nabiału. Coraz więcej osób dorosłych nie toleruje bowiem laktozy, tak więc u nich po zjedzeniu czegoś z dodatkiem mleka czy śmietany w ciągu maksymalnie dwóch godzin dochodzi do rozepchania brzucha, wzdęć i uporczywych biegunek. Produkty, na które jest się uczulonym, należy natychmiast odstawić. Brzuch może się też wzdymać po wypiciu gazowanych napojów.
Czasami jednak ciaza spozywcza utrzymuje się dosłownie bez przerwy. A wtedy jest ona po prostu objawem nieprawidłowej, czyli zbyt wysokiej masy ciała. Jak sobie z nią poradzić? Jedynym na to sposobem jest rozpoczęcie odchudzania. Zdrowa i przemyślana dieta każdemu pozwoli pozbyć się wszystkich nadprogramowych kilogramów. A gdy one zostaną usunięte, ciąża spożywcza sama nagle zniknie.