Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport

Sportowiec Weganin

Data publikacji 4 grudnia 2020


Rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego staje się coraz bardziej popularna. Jeszcze kilka lat temu był kłopot z rozróżnieniem pojęć – wegetarianizm i weganizm. Obecnie nie ma osoby, która nie słyszała o tych pojęciach. Co więcej, wiele osób uważa się za specjalistów w tej dziedzinie. Obserwuje się bardzo pozytywną zmianę polegającą na wyeliminowaniu lub ograniczeniu spożywania mięsa. Wynika to ze zwiększającej się świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu nadmiaru produktów zwierzęcych w codziennej diecie.

Dieta wegańska dla wszystkich

Przyjęto, że dieta wegańska, czyli w pełni roślinna jest niedoborowa oraz dostarcza niepełnowartościowego białka. Ludzie jednak decydują się na przechodzenie na tę dietę. Zastępowanie tradycyjnych mięsnych produktów tymi wegańskimi wydaje się niezwykle proste. Często pojawiają się trudności oraz poważne wątpliwości co do tego, czy dieta wegańska dla sportowców jest korzystna? Co więcej, zadajemy sobie pytanie, czy dieta roślinna pozwoli sportowcom wydajnie trenować?
Gdy zastanawiamy się nad stylem życia osób zajmujących się aktywnością fizyczną, nie pierwszy plan wysuwają nam się pytania o ich dietę. Nie ma znaczenia o jakiej dyscyplinie sportu myślimy, jedno jest pewne, zazwyczaj mamy przekonanie o tym, że dieta sportowca musi być bogata w białko. Białko, jako budulec dla mięśni jest bardzo ważnym i niezbędnym składnikiem odżywczym. Białko najłatwiej pozyskać z produktów zwierzęcych, takich jak mięso i nabiał, dlatego dieta wegańska dla sportowców wzbudza wiele kontrowersji. Warto jednak zauważyć, że białko pochodzenia roślinnego jest również odżywcze, dzięki czemu ludzie aktywni mogą bez problemu zrezygnować lub ograniczyć jedzenie mięsa nie narażając się na niedobory białka. Zamiennikami i dobrymi źródłami białka są znane wszystkim i dostępne w każdym sklepie rośliny strączkowe np. soczewica, groch, ciecierzyca, soja – są dostępne w wielu wariantach, możemy kupić suche ziarna, ale również już ugotowane i pasteryzowane lub mrożone. Strączki są bogatym źródłem białka i dodawane do dań w diecie wegańskiej zapewnią odpowiednią podaż białka.

Kuchnia wegańska bez wątpienia jest wyzwaniem, szczególnie dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Przechodzenie na weganizm i jednoczesne utrzymanie kondycji fizycznej jest jednak możliwe. Obecnie mamy duży wybór i dużą dostępność produktów, które godnie zastępują mięso. Tofu, kotlety z soczewicy i sery wegańskie – to tylko kilka zamienników mięsa i produktów zwierzęcych, które bronią się nie tylko smakiem ale również wartościami odżywczymi.

Redakcja glodowki.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?