Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie pielęgnacja tatuażu

Jak odpowiednio zadbać o tatuaż?

Data publikacji 17 lipca 2021

Na przestrzeni ostatnich lat tatuaże przestały być czymś postrzeganym jako oznaka buntu. Także dzięki mediom społecznościowym, sztuka tatuażu została ogólnie doceniana i tatuażyści zaczęli być postrzegani jako artyści, a nie tylko rzemieślnicy. Jeśli interesuje cię kwestia malunków na skórze, zobacz jak odpowiednio zadbać o tatuaż.

Agenda:

  1. Tatuaże na przestrzeni lat

  2. Jak odpowiednio zadbać o tatuaż?

Tatuaże na przestrzeni lat

Tatuaże przestały być postrzegane jako coś, co wyklucza nas z pewnych grup społecznych i kieruje na nas krzywe spojrzenia, a coraz częściej zaczęły być widziane jako po prostu ozdoba skóry, sposób na wyrażenie siebie. Zobaczenie na ulicy kogoś z tatuażem, nawet bardzo widocznym i rozbudowanym, zwraca uwagę już głównie ze względu na zaciekawienie i podziw, niż szok, ponieważ takie ozdoby ciała nie są już dla większości osób niczym niewiarygodnym. Przy takiej zmianie nastawienia do tatuaży, a przy tym ciągłym ulepszaniu technik, rozwoju różnych stylów i coraz częściej widzeniu tatuaż jako wyraz samoekspresji, coraz więcej osób decyduje się na poważną decyzję, jaką jest udanie się do studia tatuażu i wykonanie sobie dziary.

Jak odpowiednio zadbać o tatuaż?

Przede wszystkim, zadbać należy o to, aby udać się do odpowiedniego, wykwalifikowanego tatuażysty, pracującego w czystym studiu. Pamiętajmy, że tatuaże są zazwyczaj dość drogie nie bez powodu. Jeśli cena jest niska, nie patrzmy na to jak na okazję, ale raczej znak, że dane studio należy omijać szerokim łukiem. Utrzymanie studia, wszelkiego potrzebnego sprzętu, włączając w to jego czyszczenie, dezynfekcję, czy wymianę elementów jednorazowych, a także cena za czas, talent i ciężką pracę tatuażysty – to wszystko ma prawo wywindować cenę za nawet małego rozmiaru tatuaż wyżej, niżbyśmy się spodziewali. Oczywiście, niektóre ceny są całkowicie niedorzeczne, jednak warto zorientować się, jak wyglądają one w kilku różnych studiach w danym mieście, jak wygląda norma i nie zgadzać się na żadne „specjalne” okazje.

Sama pielęgnacja tatuażu nie jest bardzo trudna. Należy przede wszystkim uważnie słuchać wszelkich zaleceń tatuażysty. Zazwyczaj oczyści on nasz tatuaż zaraz po jego wykonaniu, naklei foliowy opatrunek i wyśle nas do domu z instrukcjami pielęgnacji i rekomendacją odpowiednich produktów. Ogólną zasadą jest odklejenie folii zabezpieczającej najpóźniej trzy dni po wykonaniu tatuażu. Należy unikać wystawiania tatuażu na słońce za wszelką cenę, a także w żadnym razie nie moczyć go w wodzie, zwłaszcza chlorowanej, czy słonej wodzie morskiej. Tatuowanie się zaraz przed wakacjami jest więc złym pomysłem.

Nie należy oczyszczać skóry zbyt często i najlepiej używać do tego delikatnego środka dezynfekującego, jak np. Asept. Unikać natomiast trzeba wody utlenionej czy wysuszających mydeł. Warto też delikatnie nasmarować tatuaż bezzapachowym kremem lub balsamem, który jest sprawdzony i wiemy, że nas nie podrażni. Świetnie działają też naturalne olejki, jak np. olejek migdałowy, czy też masło kakaowe lub Shea.

Podsumowanie

Tatuaże budzą powszechny podziw, ale jako dzieła a nie jako wyraz buntu. Jednak jeśli zdecydujemy się na dziarę, musimy wiedzieć, jak dobrze o nią zadbać. Trzeba przestrzegać zasad jakie narzucił nam tatuażysta oraz smarować delikatnymi olejkami skórę. Dzięki temu e nie pojawią się żadne podrażnienia, a tatuaż pozostanie w świetnej kondycji długie lata.

Redakcja glodowki.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

witaminy